Գույքի և եկամուտների հայտարարագիր
Գույքի և եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնում են որոշակի պաշտոններ զբաղեցնող անձինք։ Գույքի և եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու նպատակը Հայաստանի Հանրապետության իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների գույքի և եկամուտների հայտարարագրման համակարգի ներդրման միջոցով կոռուպցիայի և չարաշահումների դեմ պայքարն է։ Նաև հայտարարագիր ներկայացնողների գույքի և եկամուտների առաջացման նկատմամբ հասարակության վստահության ապահովումն է:
Վերջին տարիներին հայտարարագիր ներկայացնող անձանց շրջանակը ընդլայնվել է՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանցից բացի ներառելով նաև հանրային պաշտոններ զբաղեցնողներին և հանրային ծառայողների առանձին խմբերին։ Մինչև 2017 թ-ը գույքի և եկամուտների հայտարարագիր էին ներկայացնում թվով 800 բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք,այժմ 3200 անձ։
Համաձայն օրենքի հայտարարատուները ներկայացնում են տվյալներ հետևյալի մասին՝
ա) անշարժ գույքը` հողամասերը, ընդերքի մասերը, մեկուսի ջրային օբյեկտները, անտառները, բազմամյա տնկիները, շենքերը և շինությունները, հողին ամրակայված այլ գույքը, այսինքն` այն օբյեկտները, որոնք անհնար է հողից անջատել` առանց այդ գույքի նշանակությանն անհամաչափ վնաս պատճառելու.
բ) փոխադրամիջոցները` ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջոցը, անվավոր, թրթուրավոր, ինքնագնաց մեքենաները կամ մեխանիզմները, օդային և ջրային փոխադրամիջոցները.
գ) դրամական միջոցները (Հայաստանի Հանրապետության դրամը, արտարժույթը).
դ) արժեթղթերը (պարտատոմսը, չեկը, մուրհակը, բաժնետոմսը, բանկային վկայագիրը (բանկային գրքույկը, բանկային սերտիֆիկատը) և այլ արժեթուղթը) և այլ ներդրումները (բաժնեմասերը, փայաբաժինները և այլն).
ե) մշակութային արժեքներն ու հնաոճ իրերը:
Հայտարարագրման համակարգում ներդրվել է նաև ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձ ձևակերպումը։ Սա նշանակում է, որ տարեկան հայտարարագիր պետք է ներկայացնեն նաև հայտարարատու պաշտոնատար անձի ամուսինը, անչափահաս զավակը, անձի խնամակալության կամ հոգաբարձության տակ գտնվող անձը, ինչպես նաև՝ անձի հետ համատեղ բնակվող յուրաքանչյուր անձ:
Հայտարարագրված տվյալների արժանահավատության և ամբողջականության ստուգման նպատակով հայտարարագիրը ստուգող մարմինը ստանում է տվյալներ տարբեր կառույցներից, այդ թվում՝ վարկային բյուրոներից և Կենտրոնական դեպոզիտարիատից։
Հայտարարագրմանն առնչվող վարչական իրավախախտումները և հանցագործությունները, դրանց համար պատասխանատվության միջոցները սահմանվում են և կարգավորում են օրենքով։
Ցանկանում եք ավելին իմանալ գույքի և եկամուտների հայտարարագիր լրացնելու կանոնների մասին, ներառել այնտեղ Ձեր կողմից ներմուծված և մաքսային ընթացակարգերով անցնող ապրանքները։ Դիմեք մաքսային բրոքերի։
Գրանցվեք Brokers.am կայքում, լրացրեք հայտ և ստացեք մաքսային բրոքերների ծառայությունների բազմաթիվ առաջարկներ։ Դարձրեք Ձեր բեռի մաքսազերծումը խելացի և արդյունավետ Brokers.am հարթակի հետ:

Декларация об имуществе и доходах
Декларации об имуществе и доходах подаются лицами, занимающими определенные должности. Целью подачи декларации об имуществе и доходах является борьба с коррупцией и злоупотреблениями путем внедрения системы декларирования имущества и доходов руководителей государственных органов Республики Армения. Это также должно обеспечить общественное доверие к собственности и доходам декларантов.
За последние годы расширился круг лиц, подающих декларацию, в него вошли не только высокопоставленные должностные лица, но и государственные служащие, отдельные группы государственных служащих. До 2017 года декларации об имуществе и доходах подавали 800 высокопоставленных чиновников, сейчас их 3200 человек.
В соответствии с законодательством декларанты представляют сведения о:
а) недвижимое имущество: земельные участки, части недр, обособленные водоемы, леса, многолетние растения, здания и сооружения, иное имущество, закрепленное за землей, то есть те объекты, которые не могут быть отделены от земли без причинения несоразмерного ущерба к значению этого свойства;
б) транспортные средства: автомобили, колесные, гусеничные, самоходные машины или механизмы, воздушные и водные транспортные средства;
в) денежные средства (драм Республики Армения, иностранная валюта);
г) ценные бумаги (облигация, чек, вексель, акция, банковский сертификат (банковская книжка, банковский сертификат) и другие ценные бумаги) и другие вложения (акции, паи и т.п.);
д) культурные ценности и антиквариат.
В систему декларирования также была введена формулировка «член семьи». Это означает, что супруга декларанта, несовершеннолетний ребенок, лицо, находящееся под опекой или попечительством лица, а также каждое лицо, совместно проживающее с лицом, также должны подать годовую декларацию.
В целях проверки достоверности и полноты заявленных данных в орган, осуществляющий проверку декларации, поступают данные от различных структур, в том числе кредитных бюро и Центрального депозитария.
Административные правонарушения и преступления, связанные с декларированием, меры ответственности за них определяются и регулируются законом.
Хотите узнать больше о правилах заполнения декларации об имуществе и доходах, в том числе на товары, ввозимые вами и проходящие таможенные процедуры? Обратитесь к таможенному брокеру.
Зарегистрируйтесь на сайте Brokers.am, заполните заявку и получите множество предложений услуг таможенного брокера. Сделайте оформление грузов умным и эффективным с платформой Brokers.am.