Էլեկտրական ավտոմեքենաների մաքսազերծում
Էլեկտրական ավտոմեքենաների մաքսազերծում իրականացնելու հարցը այսօր ավելի քան ակտուալ է։ Պատճառը շատ պարզ է։ Հայ վարորդների շրջանում ավելացել են էլեկտրական ավտոմեքենաներ նախընտրողները։ Սրա գլխավոր պատճառներից մեկն էլ այն է, որ էլեկտրական ավտոմեքենաների շարժման հիմքը հոսանքն է, այլ ոչ վառելիքը։
Այս տարվա միայն առաջին եռամսյակում Հայաստան է ներմուծվել 414 էլեկտրական ավտոմեքենա, նախորդ տարում՝ 1894։ Այս մեքենաները Հայաստան են ներմուծվում հիմնականում Չինաստանից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից, ԱՄԷ-ից, հարևան Վրաստանից։
Էլեկտրական ավտոմեքենաների մաքսազերծում ՀՀ-ում իրականացվում է Հյուսիսային մաքսատուն-վարչության ավտոմեքենաների մաքսազերծման կենտրոնում՝ Գյումրիում։
Ի տարբերություն շատ այլ ներմուծվող ապրանքների մաքսազերծման՝ էլեկտրական մեքենաների մաքսազերծումն ունի արտոնություններ։
Կառավարության՝ ապրիլի 16-ից ուժի մեջ մտած որոշմամբ, էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն անմաքս է։ Սահմանվել է սակագնային քվոտա մինչև 6400 հատ էլեկտրական մեքենայի մաքսազերծման համար։ Այս արտոնությունը կգործի մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։ Ընդ որում, հաջորդ տարվա համար արտոնություն կտրվի 8000 էլեկտրական ավտոմեքենաների համար։
Նախկինում` 2021 թվականի հունվարի 1-ից, կիրառվում էր մաքսատուրքի 15 տոկոս դրույքաչափը:
Արտոնություն ստացող քվոտայի քանակի սպառվելուց հետո մաքսային մարմինը այլևս չի կարող տրամադրել տվյալ սակագնային արտոնությունը։ Արտոնությունը կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ տրանսպորտային միջոցն արդեն հատել է ՀՀ սահմանը և ներկրողը մաքսային մարմնին է ներկայացրել համապատասխան հայտարարագիրը։ Միաժամանակ գրանցված ապրանքային հայտարարագրերի պարագայում արտոնությունը կկիրառվի այն տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ, որն ավելի վաղ է հատել ՀՀ մաքսային սահմանը։
Կառավարության այս որոշումն ունի հետադարձ ուժ։ Պետությունը կվերադարձնի ֆիզիկական անձանց 2022 թ-ի հունվարի 1-ից հետո, իսկ իրավաբանական անձանց մարտի 28-ից հետո էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծման մաքսատուրքը։
Էլեկտրական մեքենաների մաքսազերծում իրականացնելիս արտոնություններ են գործում նաև ԱԱՀ-ի վճարման համար։
2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ԱԺ-ն ընդունել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքը։ Համաձայն դրա՝ էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների (մեծ, միջին և փոքր ավտոբուսներ, մարդատար տրանսպորտային միջոցներ, մոտոցիկլներ և մոպեդներ) ներմուծման և (կամ) օտարման մասով ավելացված արժեքի հարկի արտոնության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը։
Ցանկանում եք ավելին իմանալ էլեկտրական ավտոմեքենաների մաքսազերծում իրականացնելու և դրա ընթացակարգերի մասին, դիմեք մաքսային բրոքերի։ Գրանցվեք Brokers.am կայքում, լրացրեք հայտ և ստացեք մաքսային բրոքերների ծառայությունների բազմաթիվ առաջարկներ:

Растаможка электромобилей
Вопрос растаможки электромобилей сегодня более чем актуален. Причина очень проста. Увеличилось число водителей-армян, предпочитающих электромобили. Одна из основных причин этого заключается в том, что электромобили питаются от электричества, а не от топлива.
Только в первом три месяца этого года в Армению было ввезено 414 электромобилей, в предыдущем году 1894. Эти автомобили ввозятся в Армению в основном из Китая, США, Японии, ОАЭ, соседней Грузии.
Таможенное оформление электромобилей в РА осуществляется в пункте таможенного оформления автомобилей Северного таможенного управления в Гюмри.
В отличие от растаможки многих других импортных товаров, растаможка электромобилей имеет льготы.
Согласно постановлению правительства, вступившему в силу 16 апреля, ввоз электромобилей беспошлинный. Установлена тарифная квота на растаможку до 6400 электромобилей. Эта привилегия будет действовать до 31 декабря 2023 года. При этом на следующий год будет предоставлена льгота на 8000 электромобилей.
Ранее с 1 января 2021 года ставка таможенной пошлины составляла 15 процентов.
После исчерпания квоты на получение льготы таможенный орган больше не может предоставлять данную тарифную льготу. Льгота может быть применена только тогда, когда транспортное средство уже пересекло границу РА и импортер представил таможенному органу соответствующую декларацию. В случае одновременно оформленных деклараций на товары льгота распространяется на транспортные средства, ранее пересекшие таможенную границу РА.
Это решение правительства имеет обратную силу. Государство вернет таможенную пошлину за ввоз транспортных средств с электродвигателем после 1 января 2022 года, а для юридических лиц после 28 марта 2022 года.
Льготы по уплате НДС действуют и при таможенном оформлении электромобилей.
10 декабря 2021 года Национальное Собрание приняло закон «О внесении изменений в Налоговый кодекс Республики Армения».
Согласно ему, до 1 января 2024 года продлен срок действия льготы по НДС при ввозе и/или утилизации электромобилей (больших, средних и малых автобусов, легковых автомобилей, мотоциклов и мопедов).
Если вы хотите узнать больше о растаможке электромобилей и ее процедурах, обратитесь к таможенному брокеру. Зарегистрируйтесь на Brokers.am, заполните заявку и получите множество предложений услуг таможенного брокера.